Prokuratura zawiesza obrońców Lwa R.


Łódzka prokuratura apelacyjna zawiesiła w wykonywaniu zawodu adwokatów Marka Małeckiego i Piotra Rychłowskiego, byłych obrońców Lwa R. - donosi "Gazeta Wyborcza".

- Nie pójdę z Szeremietiewem do sądu, bo już był. Absolutnie nie. Kandydatowi nie wypada wchodzić na drogę sądową - powiedział dzisiaj Bronisław Komorowski, w TVN24. Skomentował w ten sposób dzisiejsze oskarżenia byłego wiecepremiera obrony narodowej w rządzie AWS, jakoby nasyłał na niego WSI. Przez północną Polskę przeszły silne burze. Towarzyszyły im intensywne opady deszczu, a nawet gradu. Nawałnice trwały zaledwie kilkanaście minut, ale wystarczyło, żeby wyrządzić szkody. Na szczęście nie ucierpiał żaden człowiek. Na platformę Kontakt TVN24 otrzymujemy zdjęcia przedstawiające załamanie pogody. Adam Bielan był oburzony wczorajszym artykułem w "GW" o "incydencie gruzińskim". - Rozkaz lądowania w Tbilisi wydało Naczelne Dowództwo Sił Powietrznych na polecenie ministra Bogdana Klicha, z którym rozmawiał w tej sprawie prezydent Lech Kaczyński - tłumaczył w Radiu ZET Bielan.Tajne akta z afery Rywina, sprawy zabójstwa gen. Marka Papały czy gangu pruszkowskiego, w białostockiej i warszawskiej prokuraturze zniknęły bądź nie były ewidencjonowane - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Dzięki temu niepowołane osoby miały do nich dostęp. Sejm zdecydował w czwartek, że były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO) ponownie zasiądzie w sejmowej komisji śledczej ds. nacisków. Czuma w komisji zastąpi jej dotychczasowego szefa Sebastiana Karpiniuka, także z PO. Prawo i Sprawiedliwość złoży w piątek wniosek o rozszerzenie prac komisji hazardowej o wątek dotyczący nieprawidłowości przy budowie wyciągu Ryszarda Sobiesiaka w Zieleńcu - ustaliła "Rzeczpospolita". Pomysł był już wstępnie konsultowany z posłami Lewicy. Nie mówią "nie". Na pewno natomiast PiS usłyszy to słowo od posłów PO.

Paweł Szwed, redaktor naczelny Świata Książki, wydawca wzbudzającej kontrowersje publikacji "Kapuściński non-fiction" uważa, że zarzuty jej stawiane nie znajdują uzasadnienia w treści książki, która właśnie trafia do księgarń.

"W Afganistanie skończycie jak w Wietnamie", "rząd na front", "jedzenie zamiast bomb", "Barack, oddaj Nobla" - m.in. takie okrzyki wznosili uczestnicy demonstracji przeciwko wojnie w Afganistanie, która w sobotę odbyła się w Warszawie. Wzięło w niej udział kilkaset osób. Komisja Przyjazne Państwo z Januszem Palikotem na czele przyjęła projekt nowej ustawy o broni i amunicji. Jak zauważa "Polityka", jest on bardzo liberalny i ułatwi dostęp do pistoletów i karabinów wielu Polakom - nawet 100 tysiącom w ciągu tylko jednego roku.

Najważniejsze pytanie ostatnich dni - dlaczego doszło do katastrofy - cały czas pozostaje bez odpowiedzi. Czy winne są niedziałające radiolatarnie, oświetlenie lotniska, usterka techniczna, błąd załogi? Pomóc mogą zapisy czarnych skrzynek, ale te na razie pozostają tajemnicą. Z dostępnych informacji można jednak próbować zrekonstruować ostatnią minutę lotu polskiego Tupolewa. Jeszcze w tym roku Lech Kaczyński może powołać Narodową Radę ds. Rozwoju - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Prezydent Lech Kaczyński podkreślił podczas uroczystego obiadu wydanego na cześć brytyjskiej pary książęcej: księcia Karola i księżnej Camilli, że Polska i Wielka Brytania są obecnie podwójnymi sojusznikami, będąc razem w NATO i Unii Europejskiej.Michał Boni to w tej chwili jeden z najważniejszych kandydatów do objęcia wakującego stanowiska wicepremiera - ocenia "Nasz Dziennik". Andrzej Wajda jest honorowym obywatelem Opola. Reżyser, który odbierze tytuł w środę na uroczystej sesji Rady Miasta, chce zrobić film o tym, co się dziś w Polsce dzieje. Protest przed Ministerstwem Zdrowia będzie kontynuowany do momentu rozwiązania problemu pielęgniarek z Podbeskidzia - poinformowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.

MSWiA dało pieniądze na telefony zaufania


MSWiA przyznało 250 tys. zł dla dwóch fundacji na prowadzenie telefonów zaufania: 150 tys. zł dla Fundacji Dzieci Niczyje na telefon dla dzieci i młodzieży oraz 100 tys. zł dla Fundacji Itaka na telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci.

Wypowiedź marszałka wywołała niepokój w NATO


"Rzeczpospolita": Sojusznicy z NATO obawiają się, że zapowiedź wycofania polskich wojsk z Afganistanu może wywołać efekt domina - akcentuje gazeta.

Pikieta pracowników szpitala w Jarosławiu


Około stu pracowników Szpitala Powiatowego w Jarosławiu (Podkarpackie) pikietuje placówkę, domagając się podwyżek. Jednocześnie trwają rozmowy ostatniej szansy z dyrekcją.

Podlasie: zlikwidowano plantację konopi indyjskich


30 kilogramów ściętych konopi indyjskich i ponad 120 sadzonek tych roślin było m.in. w zlikwidowanej w Suchowoli (Podlaskie) nielegalnej plantacji tych roślin - poinformował w piątek rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.

Pracownik IPN oskarżony o wyniesienie dokumentów


O wyniesienie z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dokumentów, wniosków 31 osób chcących uzyskać dostęp do swoich teczek, oskarżyła prokuratura pracownika administracyjnego lubelskiego oddziału IPN Edwarda W.