Deja vu na rynku akcji?


Wczorajsza sesja na kasowym rynku akcji w USA miała bardzo ciekawy przebieg. Zachowanie inwestorów na jej początku, czyli mocną wyprzedaż, może wytłumaczyć obecna sytuacja techniczna kontraktów na S&P500. Warto zwrócić uwagę, że zmiana notowań od 13 lipca jest niemal kalką wykresu z okresu 10 marzec - 11 czerwiec, z tym że w nieco bardziej dynamicznym ujęciu.

Z uwagi na zbliżający się początek nowego roku podatkowego przedsiębiorcy powinni zastanowić się, czy w ramach prowadzonej przez nich działalności możliwe są dodatkowe obszary, w których mogą poczynić oszczędności. Warto aby przyjrzeli się oni opłacanemu podatkowi od nieruchomości, a w szczególności klasyfikacji poszczególnych nieruchomości gruntowych w ewidencji gruntów i budynków. Często się bowiem zdarza, że przedsiębiorcy posiadając grunty sklasyfikowane jako użytki rolne bądź lasy opodatkowują je podatkiem od nieruchomości - pomimo że nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy wiesz, że prawdopodobnie kosztujesz swojego pracodawcę o wiele więcej, niż ci się wydaje? Nowy rok rozpoczął się od kontynuacji trendów z roku poprzedniego. A więc od wzrostów cen akcji, ropy, miedzi i złota. Inwestorzy z nadziejami wkroczyli w rok 2010, wierząc, że wszystko co najgorsze rynki finansowe mają już za sobą, a tani i dostępny pieniądz zagwarantuje kontynuację hossy.Eileen Wolkstein twierdzi, że jeszcze nigdy nie było tak źle. Wolkstein, która od 25 lat pracuje jako doradca zawodowy w Nowym Jorku, informuje, że wielu jej klientów szuka pracy od sześciu, dziewięciu miesięcy, roku, a nawet półtora roku. Niektórzy z nich to byli menadżerowie wyższego szczebla, którzy prowadzą poszukiwanie pracy po raz pierwszy życiu, gdyż na każde poprzednie stanowisko zostali zrekrutowani lub poleceni. Spółka zależna BBI Development uzyskała pozwolenie na budowę I etapu projektu Koneser na warszawskiej Pradze. 17 firm jest zainteresowanych kupnem spółki Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych - poinformował w czwartek resort skarbu. Wśród inwestorów znalazła się m.in. firma Dolnośląskie Surowce Skalne w Warszawie.

Przedstawiamy obszerny raport dotyczący największych i najlepiej rozwijających się przedsiębiorstw świata. Na liście "Forbes Global 2000" znajdują się największe i najpotężniejsze spółki giełdowe na świecie. Przetasowania tych międzynarodowych gigantów odbywają się na ogół w tempie, w jakim poruszają się lodowce, choć czasami - tak jak w niestabilnym ostatnio sektorze finansowym - mogą być bardziej raptowne.

6,97 mld zł wyniosły przychody brutto z prywatyzacji w całym 2009 roku - poinformował w środę resort skarbu. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł. Klienci mBanku mogą już bez problemów zalogować się do systemu - poinformował rzecznik banku Krzysztof Olszewski. Od poniedziałku rano niektórzy klienci mBanku mieli problem z zalogowaniem się do konta przez stronę internetową i dokonywaniem transakcji.

To już druga sesja na rynku walutowym, na której europejska waluta jest w centrum zainteresowania. We wtorkowych notowaniach impet wzrostów uległ zwiększeniu, co przyczyniło się do wywindowania kursu w rejon 1,3860. Notowania euro względem dolara wspierały spekulacje odnośnie pakietu pomocowego dla Grecji ze strony państw Unii Europejskiej. Inwestorzy liczą, iż szczegóły ewentualnego planu mogą zostać ujawnione w czasie czwartkowego szczytu Rady Europejskiej. WIG20 rozpoczął dzień od uderzenia o sufit, za jaki może uchodzić maksimum z ostatniej środy i zarazem górne ograniczenie luki bessy sprzed trzech tygodni. Później było już spokojniej. - Rynek pracy w Polsce zachowuje się nadzwyczaj poprawnie – uważa profesor Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Noga stwierdził, że - biorąc pod uwagę poniedziałkowe dane o produkcji - jest szansa na ponad 1-procentowy wzrost PKB jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, bezrobocie może zacząć maleć już w połowie przyszłego roku.Występując w poniedziałek po pierwszej turze wyborów parlamentarnych na Węgrzech przywódca zwycięskiej centroprawicowej partii Fidesz Viktor Orban ostrzegł, że sytuacja gospodarcza kraju jest trudna, a deficyt budżetu będzie zapewne wyższy niż prognozowano. Zakłady Chemiczne "Police" będą zwalniać pracowników. Jak spółka podała w komunikacie, zarząd podjął uchwałę o wypowiedzeniu Zakładowego układu zbiorowego. Do 2014 pracę w Policach straci 575 osób. Początek wczorajszej sesji wskazywał, że siła niedźwiedzi osłabła, ponieważ euro próbowało odrabiać swoje straty. Jednak to publikacja danych o amerykańskim wzroście PKB w trzecim kwartale wywołała zdecydowaną poprawę nastrojów zarówno na giełdach jak i na walutach, dzięki czemu kurs EUR/USD szybko powrócił ponad poziom 1,48.

Zmiany w harmonogramie oferty Volteksu na 4 mln akcji


Zgodnie z nowym harmonogramem oferty publicznej spółki Voltex, dolnośląskiego producenta i dystrybutora przyrządów kontrolnych i pomiarowych dla energetyki, górnictwa oraz przemysłu, zapisy w transzy dużych inwestorów potrwają do 16 października - podała spółka w komunikacie prasowym.

Nawet tysiąc osób "na wylocie" z TVP?


Rusza restrukturyzacja Telewizji Publicznej. Na dobry początek zarząd zdecydował o zwolnieniach grupowych, ale w kolejce czeka kilkadziesiąt innych decyzji. Wszystko ze względu na "bardzo trudną sytuację ekonomiczno-finansową" publicznej telewizji, która ubiegły rok zakończyła z ponad 205 mln zł straty. Bieżący nie zapowiada się też dobrze.

Grupa ITI chce sprzedać obligacje TVN o wartości 100 mln euro


Większość (63 proc.) polskich gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności. Prawie połowa (46 proc.) spłaca pożyczki i kredyty, 10 proc. zalega z opłatami - wynika z marcowego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Wskaźnik nastrojów w Eurolandzie jeszcze wyżej, dużo lepszy od prognoz


Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w styczniu 2010 do 95,7 pkt z 94,1 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała w czwartek Komisja Europejska.

Krynica straci tytuł "polskiego Davos"?


Gdzie odbędzie się jubileuszowe 20. Forum Ekonomiczne? Przez 19 lat mianem "polskiego Davos" cieszyła się Krynica. Jednak w tym roku wygasła umowa pomiędzy gminą a Instytutem Studiów Wschodnich. Dziś mija termin składania ofert przez zainteresowane przejęciem konferencji miasta. Do walki oprócz Krynicy stanęły: Gdańsk z Sopotem, Kołobrzeg i Poznań.