KE: Grecja na drodze do redukcji deficytu o 4 proc. PKB


Grecja jest na dobrej drodze, by zredukować deficyt budżetowy o 4 proc. PKB w tym roku - ocenił we wtorek komisarz ds. finansowych Olli Rehn. Minister finansów Jacek Rostowski uznał, że wdrażanie reform zmniejsza ryzyko konieczności wsparcia finansowego Grecji.

Około 75 proc. zaplanowanych na środę w Europie lotów powinno odbyć się bez przeszkód - poinformowała Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, Eurocontrol. Europejskie lotniska zaczęły powoli otwierać się już od wtorku wieczorem. Premier Włoch Silvio Berlusconi wierzy w to, że można żyć 120 lat. Mówił o tym podczas obchodów 90.urodzin księdza Luigi Verze. W kierowanym przez niego instytucie w Mediolanie prowadzone są badania nad długowiecznością, które szef rządu od dawna wspiera. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił jako "poważne" propozycje strategii wobec Afganistanu, przedstawione przez prezydenta USA Baracka Obamę, i zapewnił, że "Rosja wniesie swój wkład". Na konferencji prasowej w Rzymie powiedział też, że nie wyklucza kandydowania w najbliższych wyborach prezydenckich.Sprawa sądowa Romana Polańskiego wróci na wokandę jeszcze w tym tygodniu. W środę odbędzie się przesłuchanie - poinformował w poniedziałek rzecznik sądu w Los Angeles Allan Parachini. Francuskie władze lotnicze zwróciły się z apelem do linii lotniczych o zredukowanie w czwartek o 15 procent liczby połączeń w związku z planowanym na ten dzień ogólnokrajowym strajkiem przeciwko rządowemu programowi reformy emerytalnej. NATO powinno położyć nacisk na misje poza Europą, a także dążyć do poprawy stosunków i współpracy z Rosją - ocenia w swym raporcie czołowy amerykański think-tank Rada Stosunków Międzynarodowych (CFR).

Były wiceprezydent USA Dick Cheney określił jako "skandaliczny" fakt rozpoczęcia wstępnych czynności śledczych przeciwko agentom CIA. Są oni oskarżeni o stosowanie brutalnych metod podczas przesłuchań osób podejrzewanych o terroryzm w okresie rządów administracji George'a W. Busha.

Finał Polskiej Ligi Hokejowej rozkręca się na dobre. Po dwóch sensacyjnych wygranych Wojasa/Podhale w Krakowie, dzisiaj i jutro rywalizacja przenosi się do Nowego Targu. Górale mają prosty plan: wygrać choć jeden z dwóch meczów. Comarch/Cracovia poluje na dwa zwycięstwa na wyjeździe. Sąd rodzinny w Rio de Janeiro uznał, że siedmioletnia dziewczynka może uczestniczyć w paradzie na Sambodromie jako królowa szkoły samby.

Fidel Castro żyje, ma się dobrze i w czwartek ukończył 83 lata. Z tej okazji w internecie pojawiło się jego zdjęcie sprzed dwóch tygodni, zrobione przez członków amerykańskiej organizacji Pastorzy dla Pokoju. Wieloletni przywódca Kuby napisał też specjalny felieton urodzinowy. Francuska policja antynarkotykowa skonfiskowała siedem ton konopi indyjskich ukrytych w ciężarówce z owocami z Maroka. Niepokój wśród mieszkańców indiańskiego rezerwatu Jezioro Wielkiego Pstrąga w północnej części kanadyjskiej prowincji Ontario wzbudziło znalezienie zwłok dziwnego 30-centymetrowego zwierzątka o "niemal ludzkiej twarzy"."Powiem szczerze, że kiedyś było inaczej. Był niesamowity strach przed kolejnymi konkursami i lęk, czy znów będę najlepszy, a może popełnię błąd? Teraz tego nie ma" - wyznał "Sportowi" Adam Małysz po niedzielnym konkursie skoków w Innsbrucku, gdzie zajął siódme miejsce. Młody piłkarz Chelsea Londyn Daniel Sturridge jest przekonany, że będzie w stanie strzelać bramki dla swojej drużyny w czasie nieobecności jej najlepszych napastników - Didiera Drogby, Salomona Kalou i Nicolasa Anelki. Część prochów przywódcy indyjskiego ruchu narodowego Mahatmy Gandhiego, zachowanych w tajemnicy przez przyjaciółkę rodziny, zostało uroczyście rozrzuconych nad wodą Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Republiki Południowej Afryki.

Wielki skandal korupcyjny na południu Włoch


Były włoski minister sprawiedliwości, obecnie eurodeputowany rządzącej centroprawicy Clemente Mastella jest na liście ponad 60 osób, wobec których wszczęto śledztwo w sprawie ogromnego skandalu korupcji, protekcji i "ustawiania" przetargów w regionie Kampania na południu kraju.

Brazylijska Marynarka zbuduje łodzie do wożenia dzieci do szkół


Brazylijska Marynarka Wojenna ogłosiła w czwartek, że zbuduje do 2012 roku 800 aluminiowych łodzi motorowych do przewozu dzieci w wieku szkolnym na wodach śródlądowych i w morskiej żegludze przybrzeżnej.

Rosja: zaskoczenie w mediach; tych propozycji nikt nie oczekiwał


Rosyjskie media, oceniając doroczne orędzie prezydenta skierowane do Zgromadzenia Federalnego, wskazują, że oprócz oczekiwanych propozycji, w wystąpieniu Miedwiediewa pojawiły się tezy zupełnie zaskakujące.

Europa będzie przyjmować masy uchodźców?


Parlament Europejski poparł stworzenie unijnego programu, mającego na celu ułatwienie przesiedleń uchodźców przebywających w obozach w biednych państwach trzecich do państw UE. Chce, by za każdego przyjętego uchodźcę państwo dostawało 6 tys. euro.

Krwią chcą oblać rząd


Kontrowersyjny sposób na okazanie niezadowolenia wobec rządu wybrała tajlandzka opozycja. Demonstranci zbierają krew, aby oblać nią siedzibę rządu, od którego domagają się rozpisania nowych wyborów.