Krocie za nieoszlifowany diament


Nieoszlifowany diament za 35,3 mln dolarów? To zdecydowany rekord. Jedna z największych na świecie firm wydobywających diamenty, Petra Diamonds, sprzedała w piątek 507-karatowy kamień właśnie za taką kwotę. To znacznie więcej, niż przewidywali analitycy.

Ford Motor Co.'s (F) top European executive said he is bracing for auto industry sales to fall by as much as 2 million this year after various countries ended their scrappage incentive programs last year. Sejmowa komisja Finansów publicznych opowiedziała się w środę za wprowadzeniem dziewięciu poprawek do projektu ustawy budżetowej na 2010 r. Przewidują one m.in., że dodatkowe 120 mln zł zostanie przeznaczone na rezerwę związaną z dopłatami do paliwa rolniczego. O 151 mln zł ma być jednak zmniejszona dotacja dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a skala wzrostu nie przekroczyła 1%. Przed sesją można było liczyć na znacznie silniejszą zwyżkę, jednakże po osiągnięciu nowych maksimów na rynku pojawiła się podaż. W efekcie spora część wzrostu została wykasowana, a po sesji pozostał górny cień na dziennym wykresie świecowym.Nowy szef MSWiA Jerzy Miller chce w porozumieniu z policyjnymi związkami zawodowymi rozwiązać sprawę zaległości płacowych wobec funkcjonariuszy. Resort do końca roku powinien wypłacić policjantom zaległych 150 milionów złotych świadczeń socjalnych. Jerzy Miller odpowiadał na pytania posłów sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Gospodarka Chin jest bliska przegrzania. Tak część analityków interpretuje najnowsze dane z tego kraju. Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w lutym o 2,7 procent licząc rok do roku, po wzroście o 0,5 procent w styczniu. Rynek oczekiwał 2,3 procent nad kreską. Lutowy wzrost cen był najszybszy od 16 miesięcy. Przychody z prywatyzacji w 2009 roku mogą wynieść 7 mld zł - poinformował wiceminister skarbu państwa Adam Leszkiewicz.

Branża turystyczna staje na nogi. Po ubiegłorocznym kryzysie na rynku nie ma już śladu. Polacy znów mogą sobie pozwolić na zagraniczne wakacje i masowo wykupują wycieczki. W porównaniu do ubiegłego roku niemal wszystkie największe biura podróży zanotowały ponad kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w liczbie rezerwacji na wakacyjne urlopy.

Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Brytyjska gospodarka wyszła w IV kwartale ub. roku z najgłębszej recesji od kilkudziesięciu lat, osiągając wzrost o 0,1 proc. kwartał do kwartału - ogłosiło we wtorek we wstępnych danych Narodowe Biuro Statystyczne (ONS). W ujęciu rocznym PKB za IV kwartał spadł o 3,2 proc.

Polski sport otrzyma w 2010 roku z budżetu państwa rekordową sumę około 2,5 mld złotych. Gros tej sumy pochłoną przygotowania do finałów piłkarskich mistrzostw Europy EURO 2012 oraz realizacja planu budowy Orlików - poinformował w Sejmie minister Adam Giersz. Heineken NV, trzeci pod względem wielkości browar na świecie podniósł swoją prognozę wzrost zysków na 2009 rok do wielkości dwucyfrowej, bo obniżka kosztów i utrzymanie cen na odpowiednio wysokim poziomie pozwoliło mu na zrównoważenie spadku wolumenu piwa, spowodowanego przez recesję. Podatnicy złożyli już ponad 200 tys. elektronicznych deklaracji za 2009 r. - poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Finansów. Najchętniej w ten sposób rozliczają się mieszkańcy Mazowsza.Decyzje dotyczące zaangażowania PKO BP w akcjonariacie Banku Pocztowego powinny być podjęte w ciągu najbliższych miesięcy - poinformowała wiceminister skarbu Joanna Schmid. Kanclerz Niemiec Angel Merkel oświadczyła we wtorek, że koncern General Motors (GM) musi ponieść główne koszty restrukturyzacji należącej od niego firmy Opel. Podczas wtorkowej sesji w USA giełdy odnotowały wzrosty. Apetyt inwestorów na akcje wspierały dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz silniejsza od oczekiwań poprawa nastrojów tamtejszych konsumentów. Indeks S&P 500 zyskał 0,24%, a Dow Jones wzrósł o 0,32% co stanowi szóstą z rzędu zwyżkę wartości tego indeksu.

Rzadziej wystawią świadectwa pracy


Pracodawcy nie będą już musieli każdorazowo wydawać świadectw pracy, jeśli zawierają z tym samym pracownikiem kolejne umowy o pracę w krótkich odstępach czasu.

Tak dobrze nie było od 20 miesięcy


Wskaźnik PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł w listopadzie do 52,4 pkt z 48,8 pkt miesiąc wcześniej. Jest to najwyższy poziom PMI dla Polski od marca 2008 r. Granica 50 pkt, oznaczająca wzrost aktywności przemysłowej, została przekroczona po raz pierwszy od kwietnia 2008 r.

GPW obchodzi 19. rocznicę rozpoczęcia notowań


19 lat temu, 16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Handlowano podczas niej akcjami pięciu spółek. Dziś jest ich ponad 500.

Jak sięgnąć po krociowe zyski z ziemi


Zyski z inwestowania w ziemię mogą być bardzo wysokie. Jest to jednak rynek, na którym przewagę mają inwestorzy z większym kapitałem, wiedzą i "kontaktami". Czy drobni ciułacze są skazani na inwestycje w zbyt drogie mieszkania? Niekoniecznie.

20 spółek z listy Grada czekają zmiany


Praktyczne doświadczenia i specjalistyczna wiedza mają być podstawą oceny kandydatów do rad nadzorczych spółek skarbu państwa - pisze "Puls Biznesu". Gazeta ustaliła, że Rada Gospodarcza chce w nadzorze menedżerów i doradców. Zastąpią naukowców i "etatowych" członków RN.