Nowy statut Ministerstwa Skarbu Państwa


W poniedziałek wszedł w życie nowy statut Ministerstwa Skarbu Państwa. Przewiduje on połączenie dwóch departamentów i likwidację jednego - poinformował resort. Dodał, że dzięki prywatyzacji i zmniejszaniu liczby spółek Skarbu Państwa, możliwe jest podniesienie jakości nadzoru przy jednoczesnej redukcji 30 etatów w MSP.

Brytyjskie wybory skończą się prawdopodobnie najbardziej nierozstrzygniętym wynikiem z możliwych – niewielkim zwycięstwem prawicowych Konserwatystów i laburzystowskim premierem, który nie wykazuje chęci, by oddać władzę. Pogorszenie nastrojów na światowych rynkach, u źródeł którego leży dalsza wyprzedaż akcji na chińskiej giełdzie (indeks Shanghai Composite spadł o 4,3 proc.), kładzie się cieniem na notowaniach złotego i innych walut regionu. Główna para bliska wybicia. Dzisiejsza sesja europejska z początku przyniosła dalsze osłabienie pary EUR/USD wewnątrz spadkowego kanału, jednak w końcówce inwestorzy zaczęli kupować wspólną walutę.Bank inwestycyjny Nomura został wybrany jako doradca przy sprzedaży pakietu Polkomtela przez PKN Orlen. W październiku lub listopadzie PKN spodziewa się pierwszych ofert kupna swojego pakietu - poinformował dziennikarzy Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen. Francusko-japoński koncern Renault-Nissan chciałby przejąć zadłużoną południowokoreańską firmę motoryzacyjną Ssangyong Motors. Jak podano, Renault przedstawił propozycję listu intencyjnego w tej sprawie. Odsetek respondentów opowiadających się za wprowadzeniem euro w Polsce w kwietniu 2010 r. spadł do 42,2 proc. w porównaniu do 55,2 proc. w kwietniu ubiegłego roku - poinformował Instytut Gospodarki Rynkowej Szkoły Głównej Handlowej.

PPE - Pracownicze Programy Emerytalne - są podstawą funkcjonowania III filaru reformy systemu ubezpieczeń społecznych, który umożliwia pracownikom utworzenie dodatkowego zabezpieczenia finansowego do wykorzystania po osiągnięciu wieku emerytalnego. Składka na całość programu ubezpieczenia dzieli się na składkę podstawową i składkę dodatkową. Składkę podstawową opłaca pracodawca, składkę dodatkową - uczestnik programu, czyli pracownik.

Jest duże zainteresowanie resztówkami akcji Mondi oraz Cersanitu należącymi do MSP, jednak składane oferty nie są satysfakcjonujące. MSP liczy także na lepsze oferty na resztówki Banku BPH i Banku Handlowego - poinformował dziennikarzy Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński mówił w piątek w Łebieniu (woj. pomorskie) o ogromnym znaczeniu, jakie może mieć dla Polski wydobycie gazu z łupków. To może być wielki interes dla całego kraju - ocenił.

Na rynku forex kolejny dzień obserwujemy silne umocnienie europejskiej waluty względem amerykańskiego dolara. Do dużej dynamiki wzrostu doszło wczoraj wieczorem. Obecnie aprecjacja euro jest kontynuowana. Czy to już koniec trendu spadkowego na rynku euro dolar? Akcjonariusze TUP zdecydowali, że z zysku za 2009 rok zostanie wypłacona dywidenda w wysokości 0,05 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Kanclerz Angela Merkel apelowała w środę do Bundestagu o poparcie projektu ustawy w sprawie udziału Niemiec w europejskim mechanizmie pomocy dla tych krajów strefy euro, które źle poradziły sobie z kryzysem. - Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją również Europa - mówiła. Rodacy Merkel sceptycznie podchodzą do zaangażowania swojego kraju w mechanizm.Na światowych giełdach cukier jest najdroższy od kilkudziesięciu lat. Eksperci uspokajają, że raczej nie wpłynie to na jego cenę w Polsce. Jednak na rynku brakuje ok. 200 tys. ton cukru i trzeba go będzie importować, głównie z krajów UE. Solidne zyski giełdowych graczy z ostatnich kilku dni spowodowały, że w środę wobec braku istotnych katalizatorów nastrojów nie było większej pokusy, aby kontynuować marsz na północ amerykańskich indeksów. Mimo faktu, że emisja akcji Polskiej Grupy Energetycznej będzie jedną z największych ofert dla drobnych graczy w historii GPW, to drobni inwestorzy mogą się spodziewać sporej redukcji, nawet na poziomie 90 proc. donosi "Rzeczpospolita".

ZNTK Łapy chcą na NewConnect


ZNTK Łapy chcą przeprowadzić restrukturyzację w celu zamiany upadłości likwidacyjnej na układową. Jednocześnie spółka chce przejść na rynek NewConnect, jeśli jej akcje zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym - podała spółka w projektach uchwał na walne.

Jak wprowadzić ruchomy czas pracy?


Tammy Hunter nie rozstawała się ze swoim telefonem komórkowym. Problem nasilił się do tego stopnia, że dzieci przynosiły jej telefon, gdy tylko zaczynał migać, bo wiedziały, że może to być ważny telefon z pracy. Hunter miała dobrze znany problem. Jak można w pracy pracować z maksymalnym wysiłkiem, a w domu całkowicie się odprężyć?

Prognozuje się dalszy wzrost bezrobocia


Bezrobocie na Litwie w tym roku wzrośnie do 16,5 proc., a w następnym do 17 proc. - taką prognozę przedstawił we wtorek doradca banku SEB Bankas Gintaras Nauseda.

Katarska próba nerwów


Najwcześniej po godz. 13 dowiemy się czy agencja rządowa Qatar Investment Authority jest zainteresowana zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin - dowiedziała się TVN CNBC Biznes w resorcie skarbu. Oficjalny termin, kiedy Katarczycy mieli dać Polsce odpowiedź, minął w niedzielę o północy.

Niemcy: nie można wykluczać zmiany traktatów UE


Niemiecki rząd nadal przekonuje partnerów w UE, że w pracach nad reformą zasad strefy euro nie należy z góry wykluczać zmiany traktatów unijnych. Rządy wielu państw i Komisja Europejska sceptycznie podchodzą do niemieckiej propozycji.