MSP nie planuje poboru dywidendy z Orlenu i Lotosu


Ministerstwo skarbu państwa nie skłania się do pobierania dywidendy z zysku za 2009 r. ani z Orlenu ani z Lotosu, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego.

Zanosi się na rekordowy dla sektora ubezpieczeniowego rok pod względem wyników finansowych. Już po III kwartale jego łączne zyski wyniosły około 5,85 mld zł – wynika z szacunków "Dziennika Gazety Prawnej" na podstawie danych monitorującej rynek firmy Ogma. To zaledwie o 100 mln zł mniej, niż wyniósł ubiegłoroczny zarobek branży. Od roku 2015 kierowcy, którzy będą chcieli wjechać do centrum Pragi, będą musieli zapłacić 120 czeskich koron tj. 4,5 euro. Projekt zatwierdzili radni czeskiej stolicy w obawie przed kompletnym zakorkowaniem miasta. Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w czerwcu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 90,7 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w poniedziałek w swoim comiesięcznym raporcie.PKB wzrósł w '09 o 1,8 proc. wobec 1,7 proc. szacowanych wcześniej - wynika ze skorygowanych szacunków GUS. Inwestycje w tym czasie spadły o 0,4 proc., a popyt krajowy spadł o 0,9 proc. Z powodu "janosikowego" Mazowszu zabraknie pieniędzy na zakup 20 pociągów dla Kolei Mazowieckich oraz dofinansowanie budowy "Orlików" - poinformował na konferencji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Europejski Bank Centralny z zadowoleniem przyjął projekt nowelizacji ustawy o NBP, bo przesądza on w sprawie ciągłości sprawowania urzędu prezesa polskiego banku centralnego.

Nastroje na GPW zmieniły się od wczorajszego popołudnia do dzisiejszego poranka o 180 stopni, a ceny akcji stopniowo rosły od początku do końca notowań, częściowo negując wczorajszą słabość.

Panujący klimat inwestycyjny nie rozpieszcza inwestorów. Kolejna głęboka przecena nawiedziła światowe parkiety. Pozytywnym akcentem rozpoczyna się tydzień na rynku walutowym. Kurs EUR/USD wznosi się od kilku godzin na szczyt z czwartku(1,5010). Wszystko wskazuje na to, że ten wariant ulegnie materializacji w dzisiejszej sesji. Pretekstem do wzrostów okazała się wypowiedź prezydenta USA, Baracka Obamy, który zapowiedział zdecydowane działania w celu zwalczania deficytu finansowego w swoim kraju. Przypomnijmy, że deficyt budżetowy USA kształtuje się na poziomie 1,4 biliona dolarów, co odpowiada 10 procentom amerykańskiego PKB.

Dwie trzecie Polaków ma w domu komputer. Podobnie było rok temu. Jest za to o 3 punkty proc. więcej osób, które mają w domu dostęp do internetu. Obecnie to 59 proc. wszystkich Polaków - wynika z badania ośrodka CBOS. Szef Urzędu Regulacji Energetyki jest przeciw uwolnieniu cen. Powód? Gospodarstwa domowe nie są wystarczająco chronione. Prezes Mariusz Swora uważa, że nie ma powodu do uwolnienia w najbliższym czasie cen energii elektrycznej dla społeczeństwa i zamierza dalej zatwierdzać cenniki dla tej grupy odbiorców - informuje "Rzeczpospolita". Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od powrotu kursu EUR/PLN do spadków. Wczoraj dwudniową korektę wzrostową tej pary walutowej powstrzymał skutecznie poziom 3,9100. Dziś rano kurs EUR/PLN odbił się od poziomu 3,9000, schodząc około godz. 9.00 pod wartość 3,8900.Czynniki fundamentalne dają wszelkie podstawy do tego, aby kurs złotego był stabilny. Na jego ewentualne wahania może mieć wpływ sytuacja ekonomiczna poza granicami kraju - uważa Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego. Podatnicy VAT, u których w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, mają do wyboru kilka możliwości co z nią zrobić. Mogą ją bowiem przenieść do rozliczenia na następny miesiąc lub wykazać do zwrotu na rachunek bankowy. Mają też możliwość uregulowania powstałą nadwyżką zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych. Resort skarbu dopuścił dwóch inwestorów do zbadania uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim, czyli do tzw. due diligence - poinformował resort. Chodzi o Instytut Zdrowia Człowieka w Warszawie oraz KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych we Wrocławiu.

Inwestorów czeka ciekawy wieczór


Dzisiejsza sesja charakteryzowała się niezdecydowaniem na rynku. Początkowe umocnienie dolara po południu zamieniło się w umocnienie euro. Wprawdzie przed końcem sesji europejskiej inwestorzy podjęli znowu próbę sprowadzenia kursu EUR/USD niżej, ale bykom udało się wybronić z tej sytuacji.

Będzie elastyczna linia kredytowa


Narodowy Bank Polski i resort finansów porozumiały się w sprawie elastycznej linii kredytowej - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Umowa w sprawie pożyczki może być podpisana jeszcze dziś. "Dziennik" zwraca uwagę, że jest to pierwsze posunięcie nowego prezesa NBP Marka Belki, ale porozumienie było przygotowywane od kilkunastu dni, gdy zarządem kierował Piotr Wiesiołek.

Wyjaśnienie do artykułu "Klienci łączących się banków nie są chronieni"


Pragnę poinformować, że artykuł „Klienci łączących się banków nie są chronieni” autorstwa pani redaktor Darii Stojak opublikowany w dniu 25 listopada 2009 r. na łamach Państwa portalu zawiera treści wprowadzające czytelników w błąd.

Fixingowe tąpnięcie


W piątek od rana inwestorzy działający na GPW kontynuowali widoczną już od dwóch sesji niemoc popytową. Tym razem było to uzasadnione, ponieważ atmosfera na innych rynkach nie sprzyjała optymizmowi.

Comarch wchodzi do Chin


Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od niewielkiej zwyżki głównych indeksów. Większym ruchom cenowym na warszawskim parkiecie nie będzie dziś sprzyjać nieobecność inwestorów z USA oraz brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych. O godzinie 11.15 indeks WIG20 zyskiwał 0,1 proc. i wynosił 2444pkt. Lepiej radzą sobie spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,45 proc. oraz 0,2%.